Modada Devri Âlem

Modada Devri Âlem

Modada Devri Âlem: 50’lerden 90’lara kadar uzanan moda hakkında bilmek istediğiniz her şey… Göreceksiniz ki bugün moda olan bir giysi, 10 yıl sonra iğrenç, 30 yıl sonra ilginç, 50 yıl sonra müthiş olacaktır.

Tarih boyunca çeşitli toplumlar zamanın şartlarına göre farklı materyaller kullanarak giysiler, takılar yapmışlardır. Bugün hala modanın ilk ortaya çıkış zamanı uzmanlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Çünkü moda insanlığın var olduğu tarihteki sıcaktan terleme ve ya soğuktan korunma gibi doğa olaylarının etkisiyle ortaya çıkmış olsa bile medeniyetin ilerlemesiyle moda kavramı da gelişmiş ve bugün olduğu gibi insanların hayatında zorunluluğun ortaya çıkardığı bir kavram olma yerini gerekliliğe bırakmıştır. Özellikle kadınlar daha güzel ve farklı olabilmek için değişik giyim tarzları ve ilginç aksesuarlar geliştirdiler. Aslında bugün hepimizin geleneksek olarak adlandırdığımız giyim tarzları, hepimizin içinde var olan o gizli moda kültürünün dışa yansımasıdır.

da

Moda kavramının ilk olarak nerde? ne zaman?  Ve nasıl? ortaya çıktığı bilinmese de 19.yüzyılda Paris’te terzilik yapan İngiliz asıllı Charles Worth Haute Couture’ın babası olarak bilinen ilk modacıdır.1902 de Thomas Burberry’nin ilk kez markasını gabardin üzerine yazdırdığı görülür ve 1905 te gazetelerde moda ekleri yayınlanmaya başlanır. Moda 20.yüzyılın ilk yarısına oldukça hızlı bir giriş yapmıştır. Fakat I. ve II. Dünya Savaşlarının çıkmasıyla insanların ilgisi kısa bir dönemliğine de olsa iktidar kavgalarına ve geçim sıkıntısına kayar. II. Dünya Savaşının bitmesi ve halkların yavaş yavaş kendini toparlaması ile 1950’ler de oldukça güçlenmiş ve sarsılamaz biçimde geri gelir. Ve 1950’ler en ihtişamlı Pin-Up Kızlarına kapılarını açar…

İşte sizler için Modada Devri Âlem

1950’ler..

İkinci Dünya Savaşının ardından Avrupa’da özellikle Amerika’da insanlar geleceğe umut dolu bakmaya başlar ve Amerikalılar seri üretimle tanışınca tüm dünya tüketim toplumunun doğuşuna tanıklık etmiş olur. 1950 Modası: 50 lilerin modasının belirleyici 1947 yılında “New Look” görüntüsü yaratan Christian Dior olur. Kloş etek ve beli vurgulayan ceket bu görüntünün mimarıdır. Mini elbiseler dönemin vazgeçilmezleri ; fiyonk, farbala ve fırfır ise olmazsa olmaz detaylardandır.

untitled-3

1960’lar…

Modanın sokakların ve gençlerin sesine kulak vermeye başladığı o yıllar. Pahalı giysilerin aksine ekonomik olarak kolay elde edilebilen giysiler ortaya çıkmaya başlar ve hazır giyim dediğimiz bu kavram Haute Couture’ı tahtından eder. 1660’larda genellikle büyük çiçekli desenler, kolyeler ve jeanlerin hâkimiyeti başlar.

1970’ler…

Etek boyları mini, midi ve maxi arasında gidip geldiği ve disko döneminin başlaması ile saten ve polyester gibi sentetik kumaşların kullanımını yaygınlaştığı bir dönemde. Bu zevksiz tarza cevap Amerika’dan gelir. Ülkede çalışan kadınların sayısının artmasıyla kaşmir, tüvit ve keten gibi doğal kumaşlar önem kazanır ancak kumaşın türü ne olursa olsun giyilen pantolonun modeli İspanyol paçadır.

a

1980’LER…

Modanın en kitsch olduğu bu dönemde floresan renkler, füzolar, vatkalar, tozluklar, strech jeanler, taytlar dönemin olmazsa olmazlardır. Özellikle taytlar kadınlar için çok farklı bir yerde hâkimiyet sürer.  Bunun yanı sıra iş hayatı içinde de daha fazla yer almak isteyen 80’lerin kadınları, Demir Lady “Margaret Thatcher” ı örnek alır. Fakat hala iş dünyasında erkeklerle savaşmak için vatkalı kıyafetlere, altın düğmeli ceketlere ve daha uzun topuklu markalı ayakkabılara ihtiyaçları vardır.

56565656

1990’LAR…

Moda: Marc Jacobs’un 1993 yılında Perry Ellis markası için hazırladığı grunge temalı koleksiyon Jacobs’un işinden kovulmasına neden olur. Bu sayede toplumun kıyısında yaşayan grungeların giyim tarzıda bir pazarlama harikası haline gelir. Öte yandan ikinci el kıyafetlere gösterilen ilgi oldukça artar ve o yıllarda herkes habersiz olsa bile ilerde retro çılgınlığı kapıdadır.

Moda günümüze kadar ne kadar değişirse değişsin en önemlisi sizin kendinizi nasıl iyi hissettiğinizdir. Bu güne kadar birçok moda akımı oldu ve olacaktır ama siz kendinize neyi yakıştırıyorsanız sizin tarzınız o’dur.. Bizi takipte kalmayı unutmayın…

modada

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir