Griple Başa Çıkmanın Yolları

Griple Başa Çıkmanın Yolları

Kış aylarına az bir zaman kaldı, havalar soğumaya başladı. Bizden beklenen ve istenenleri kolaylıkla ve yorulmadan yerine getirebilmek için dirençli ve sağlıklı bir vücut sistemine sahip olmamız gerek. Havalar soğudukça gribal enfeksiyon artıyor, vücut direncimiz düşüyor. Çalışmak zor geliyor ya da verimli olamıyoruz, yaptığımız işlere odaklanamıyoruz… Peki Griple Başa Çıkmanın Yolları neler? İşte bununla ilgili size birkaç tavsiyem olacak;

grip

  • Ellerinizi bol bol yıkayın

Gün boyunca dokunduğumuz her yerden kapı kolları, asansörler ve düğmeleri, telefonlar, klavyelerden mikrop kapabiliyoruz. Her noktada mikroplarla temas etme riskimiz fazla. Bunun için gün boyunca ellerinizi sık sık, sabun ve bol su ile yıkamaya gayret gösterin.

  • Uykunuzu düzene sokun

Düzensiz bir uyku düzensiz bir yaşam tarzı demektir. Yetişkin bir insanın günde en fazla 7 saat uyuması gerekiyor. Düzensiz uyumak vücudunuzun direncini azaltacak hastalıklara karşı vücut direncinizi düşürecektir.

  • Bol bol sıvı tüketin

Gün içerisinde bolca yeşil çay, ıhlamur, nane limon gibi sıcak içecekler tüketin. Bol bol su için. Kışın karşı karşıya kaldığımız soğuk ve kuru havalar boğazlarımızdan kurumasına neden olacaktır ve çok çabuk iltihaplanmaya yol açacaktır. Tükettiğimiz sıvılar bunu önleyecektir.

  • Sağlıklı besinler tüketin

Öğünlerinize ve yediğiniz besinlere dikkat edin. Sağlıklı ve vücuda yararı fazla olan besinleri bolca tüketin. Yani vitamin ve demir içeriği fazla olan karnabahar, ıspanak, yeşillikler, brokoli, portakal gibi besinleri bolca tüketmeye dikkat edin. Antibiyotik etkisi gösteren taze sarımsak, soğan tüketmeye özen gösterin. Vücut direncinizin arttığını ve daha dinç olduğunuzu hissedeceksiniz.

ara-foto-grip

  • Şeker kullanımından oldukça uzak durun

Şeker kullanımı bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Yüksek oranda şeker kullanımı vücudunuzun bakterilere, virüslere ya da parazitlere karşı olan bağışıklığını azaltmaktadır. Şeker kullanmak yerine bal ya da doğal pekmezleri tercih edebilirsiniz.

Çoğumuzun da zaten bildiği hatta yeri geldi ‘’kocakarı ilacı’’ diye dalga geçtiği bu yöntemleri uygulamakta fayda var. Siz de denemelisiniz, faydasını biraz da olsa göreceğinizden eminim. Şimdi sağlıklı bir yaşam için harekete geçme zamanı.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum…

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir