Saç Maşasını Kullanırken Yaptığımız Hatalar

Saç Maşasını Kullanırken Yaptığımız Hatalar

Saç maşaları kötü günlerimizde en büyük yardımcımız olurken bazen de saçlarımızın çok daha kötü görünmesine sebep olabilir. Çünkü saç maşasını doğru kullanmanın bir yöntemi var ve çoğumuz bu yöntemi bilmiyoruz. Çoğu bayanın evinde saç maşası olmasına rağmen çok azımızı bu aleti etkili ve kolay bir biçimde kullanabiliyoruz. Bu yazımızda Saç Maşasını Kullanırken Yaptığımız Hatalar‘ ı ve maşayı doğru kullanmanın ip uçlarını anlatacağız.

hazirr

  1. Hata: Daha salaş dalgalar için büyük maşa kullanmak

İnsanlar genelde daha kalın bir saç maşasının daha gevşek ve daha doğal görünümlü dalgalar yaratacağına inanır bu düşünce kesinlikle yanlış. Maşanız saç boyunuz için fazla kalınsa bu maşayı kullanmak hem zor olur hem de istediğiniz dalgaları elde edemezsiniz. Daha salaş dalgalara sahip olmak için küçük bir maşa kullanıp daha sonra saçlarınızı tarayarak doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

  1. Hata: Sabitleyicinizi yani saç spreyini işlem bittikten sonra uygulamak

Eğer saç spreyini son adımda kullanırsanız dalgalarınız daha hızlı düzleşmeye başlayabilir. Hafif-orta tutuculuğa sahip spreyleri maşayı kullanmaya başlamadan önce saçınızı hazırlarken ve daha sonra maşa ile dalgalandırırken kullanmanız en doğrusudur. Saçlarınız zor dalgalanıyorsa bu tüyo çok önemlidir.

  1. Hata: Maşayı yeteri ısıda kullanmamak

Eğer saçlarınızda boya, balyaj, perma, röfle gibi uygulamalar varsa ısıyı düşük ayarda tutmalısınız. Sağlıklı ve doğal saçlarınız varsa ısıyı korkmadan yükseltebilirsiniz. Isı ne kadar yüksek olursa dalgalarınızın kalıcılığı da o kadar uzun olur ama siz yine de ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanmayı asla ihmal etmeyin.

  1. Hata: Kalitesiz maşa kullanmak

Ucuz ürünler çoğu zaman istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Profesyonel kullanıma daha yakın ve daha kaliteli bir maşa kullanırsanız istediğiniz sonuçları daha kolay elde edebilirsiniz.

untitled-2

  1. Hata: Saç klipsi (tutmacı) kullanmamak

Saç klipsi, ihtiyacınız olduğu anlarda dalgaları iyice belirginleştirmek için kullanılır ve maşayı üzerinde kullanmadığınız saç öbeklerini toplamanız için de saç klipsine ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple maşayla dalgalandırma işlemi yaparken mutlaka bir klips bulundurun.

  1. Hata: Farklı sarma teknikleri kullanmamak

İstediğiniz dalga veya bukle çeşidine göre saçlarınızı maşaya farklı şekillerde sarmanız gerekir. Mesela çok kıvırcık olsun istiyorsanız saçınızın tamamını maşaya sarmalısınız, eğer daha salaş gevşek ve doğal dalgalar istiyorsanız saçlarınızın ucu dışarda kalacak şekilde sarmalı ve maşayı yavaşça aşağı doğru indirmelisiniz.

  1. Hata: Maşayı tutuşunuza dikkat etmemek

Kabarık dalgalar istiyorsanız önce saç köklerinizi ısıtıp maşayı yukarı doğru dikey bir şekilde, dalgalarınızın kabarık olmasını istemiyorsanız maşayı dimdik aşağıya doğru tutmalısınız.

  1. Hata: Saçlarınızı hep aynı yönde sarmak

Bu detay nasıl bir görüntü elde etmek istediğinize göre değişir. Eğer bütün saç öbeklerini aynı yöne doğru sararsanız sıkı dalgalara sahip retro bir görünüm elde edebilirsiniz. Dağınık ve doğal bir görünüm isterseniz her tutamı farklı yöne doğru sarmalısınız.

  1. Hata: Maşayı saçınızda doğru zamanlama ile bekletmek

Maşayı saçlarınızda en fazla 8-10 saniye kadar tutmalısınız. Unutmayın ki sıkı dalgalar istiyorsanız ve saçlarınız zor dalgalanıyorsa biraz daha uzun tutabilirsiniz. Her saç tutamını aynı süre tuttuğunuzdan emin olmak için içinizden sayabilirsiniz.

a

  1. Hata: Saçınızı tamamen kurutmadan maşa kullanmak

Bazen saçınıza maşa uygulamaya başladığınızda buhar çıktığını görebilirsiniz. Bunun nedeni banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı düzgün kurutmamaktır. Doğru bir kurutucu ile saçlarınızı kurutun ve saç maşası kullanmaya geçmeden önce saç spreyi uygulayın Bu hem saçlarınız için daha sağlıklı olacak hem de buklelerinizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Bu bloğumuzdan faydalanacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa onlarla paylaşmayı ihmal etmeyin. Kim bilir, belki de sayenizde birisi daha güzel ve kalıcı buklelere kavuşabilir. 🙂

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir