Kayınvalideler Ve Gelinler Arasındaki İletişim

Kayınvalideler Ve Gelinler Arasındaki İletişim

 

Kayınvalideler Ve Gelinler Arasındaki İletişim Yıllardır süregelen, dünyada neredeyse bütün toplumlarda yaşanan bir güç mücadelesinden bahsediyoruz zaman zaman esprilere, dönem dönem çeşitli televizyon programlarına ve yarışmalarına konu olan gelin-kaynana çatışmalarının önemli sebeplerinden birincisi  önyargılar olduğu, gelinin kaynanaya, kaynananın geline karşı tutumunu peşin hükümlerin belirlediği tarafların kalıplaşmış düşüncelerle hareket ettiği ve kafalarında taşıdıkları ön yargılara göre davranmaları.

Bu anlaşmazlığın ve mücadelenin aslında duygusal olarak en bağlayıcı sebebi ise İki kadın ve ortak paydaları çok değer verdikleri, önemsedikleri göz bebekleri bir erkek. Kimdir bu iki kadın; biri doğum anından okul çağına okul çağından iş hayatına iş hayatından evleninceye kadar hayatının her önemli anında oğlunun destekçisi olmuş bir anne, diğeri ise annesinin gözbebeğine bir birey olmayı, kendine güvenmeyi ve sevmeyi sevilmeyi biz olabilmeyi paylaştığı bundan sonra hayatını paylaşacağı eş Kısacası bu ortak payda her iki hanım içinde çok önemli ve çok özel.

Duyguları kontrol atlında tutmak

Bu süreçte bu tatlı çekişmeleri kontrol altında tutmak,  hoşgörü ve saygı çerçevesinde sonuçlandırmak aslında her iki taraf içinde fazlaca önem arz ediyor. Ama en çok da siz gelinlerimiz için birkaç önerilerimiz olacak; Rahatsız olduğunuz bir durumu saygılı bir şekilde ifade edin eşinizin kendi annenize nasıl davranmasını istiyorsanız empati kurarak sizde kayınvalidenize o şekilde davranışlar sergilemelisiniz.

Yaşadığınız bir sorunu üzerinden fazla zaman geçmeden kayınvalideniz ile paylaşın, şikayet etmek ve olumsuz düşünerek kendinizi üzmek yerine sorunlarınızı halledebilmek  için  kayınvalidenizle iletişime geçin. Sonuçta nezaket ve saygı kuralları içerisinde kurulan iletişim sadece gelin-kayınvalide arasındaki iletişim için değil yaşadığımız süre boyunca toplumda beraber olacağımız karar alacağımız her birey ile ilişkilerimizi kolaylaştıracak ve iyi gelecektir. Aslında yaşadığınız bu olumsuz, sizi  üzen  olaylar kayınvalideniz ile sizin aranızda bir bağ oluşturacak ve birbirinizi tanımanıza ve yakınlaşmanıza vesile olacaktır. Ön yargılardan uzak durun, bu zamana kadar kayınvalideler için söylenmiş tüm sözlere perde çekerek kalbinizin sesini dinleyin. Gösterdiğiniz her hoşgörü sizi ve eşinizi mutlu edecek birlik beraberlik içerisinde bir hayat vadedecektir. Ve en önemlisi kayınvalideniz artık sizin anneniz gibi olacaktır.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir